Glunolactat op. 300g Sosa 58050029 GLUCONOLACTAT

SOSA79

Producent: Sosa Ingredients

Nowy produkt

4 Sztuk/-i

Uwaga: Ostatnie sztuki!

78,23 zł brutto.

78,23 zł za op.

Kupując teraz ten produkt otrzymasz 7 punktów lojalnościowych. Twój koszyk wyniesie 7 punktów lojalnościowych które mogą być zamienione na jeden bon o wartości 0,70 zł.


Udostępnij: 

Glunolactat  / GLUCONOLACTAT 58050029 

Glukonian wapnia i mleczan wapnia. Mieszanka dwóch soli, które pozwalają nam wprowadzać wapń do podłoża bez udziału aromatu. Pomaga w dostarczeniu wystarczającej ilości wapnia do cieczy, tak aby reagował z alginianem i mógł się zlać. 

Właściwości: Wzbogacanie wapnia. 
Sposób użycia: Włącz mieszankę, którą chcemy wzbogacić. 
Zastosowanie: Mieszaniny odwróconej sfereryfikacji o niskiej zawartości wapnia. 
Uwagi: Całkowicie bez smaku. 
Opracowania: Odwrotna sferalizacja

op. 300g Sosa 

DODATKOWE INFORMACJE:

Mieszanka dwóch soli, która pozwala nam wprowadzać wapń do podłoża bez wkładu smakowego, idealna do odwrotnej sferyfikacji. Pomaga nam dostarczyć wystarczającą ilość wapnia do cieczy, tak aby reagował z alginianem i mógł się sferalizować. Bez smaku jest idealny do tej techniki.

SFERYFIKACJA: Sferryfikacja jest techniką żelowania, która pozwala na hermetyzację płynnej zawartości wewnątrz cienkiego żelu, symulując tematy, kawior itp. Jego spektakularność wraz z eksplozją smaku, który wywołuje w ustach, przekształciły już tę innowację w klasyczną nowoczesność ciast i kuchni.

BEZPOŚREDNIE ROZGRYWANIE: Aby opracować bezpośrednią sferifikację, w zasadzie używane są trzy łazienki: 
- W pierwszym z nich umieścimy produkt, który chcemy sferować razem z Alginato. Zastosujemy túrmix, pozostawiając go w spoczynku aż do całkowitej utraty powietrza. Należy wziąć pod uwagę poziom kwasowości produktu: jeśli ma pH niższe niż 4 w tej samej kąpieli, umieścimy cytrynian sodu (zestaw pH) we właściwym zakresie. Jeśli przesadzimy, nadamy produktowi zły smak. 
-W drugiej łazience z chlorkiem. Będą wynosić od 5 do 8 g na litr, w zależności od wielkości kuli. Reakcja alginianowa zachodzi, gdy wchodzi w kontakt z kąpielą chlorkową, tworząc warstwę, która będzie w nim żelować.Pozostanie więcej czasu w bardziej zżelowanej kąpieli, aż do całkowitego zżelowania.
- W trzeciej i ostatniej łazience umieścimy wodę, która będzie używana do czyszczenia kulek, zasadniczo w celu usunięcia złego smaku wytwarzanego przez chlorek wapnia.

ODWRÓCONA SFERYFIKACJA: Te płyny, które naturalnie zawierają wapń, takie jak produkty mleczne, muszą być sferyczne w odwrotnej kolejności, to znaczy przez odwrócenie pierwszych dwóch kąpieli. To samo stanie się z produktami, do których dodano Gluconolactato. Współpracuje również z trzema łazienkami: 
- W pierwszej kolejności umieścimy produkt z własnym wapniem lub z Gluconolactato. Jeśli produkt nie ma odpowiedniej gęstości, umieścimy 6 g Gelespessa (2 g Xantana) na kilogram, aby uzyskać wystarczającą wagę, aby sfera, którą tworzymy, mogła zostać zanurzona w drugiej kąpieli. 
- W drugiej kąpieli umieścimy litr wody mineralnej (bez wapnia) z 5 g alginianu.
- W trzeciej i ostatniej łazience sami wrzucimy wodę do czyszczenia kulek. Dzięki odwróceniu kąpieli otrzymujesz kulę, która zawsze pozostaje płynna wewnątrz, ponieważ warstwa, która tworzy żele.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Glunolactat op. 300g Sosa 58050029 GLUCONOLACTAT

Glunolactat op. 300g Sosa 58050029 GLUCONOLACTAT

Pokrewny Produkty

Przejdź do góry