Jak uratować niedopieczone ciasto?

Upieczenie dobrego ciasta to zazwyczaj podstawowe zadanie każdego, nawet początkującego cukiernika. Choć wydaje się, że to zadanie jest jednym z mniej skomplikowanych, to jednak w rzeczywistości sztuką jest doprowadzenie całego procesu do końca i otrzymanie oczekiwanego efektu. Niestety czasem zdarza się, że mimo starań ciasto nie będzie wyglądało na gotowe. Poniżej radzimy, jak uratować niedopieczone ciasto i tym samym uratować cały deser.

Niedopieczone ciasto – jak uratować i jak je rozpoznać?

Niedopieczone ciasto powinno zwrócić uwagę osoby przygotowującej wypiek już swoim wyglądem. Zazwyczaj niepokojąca jest miękka i lepka konsystencja, która wcale nie przypomina ciasta już gotowego do jedzenia. Należy przy tym zaznaczyć, że niedopieczone ciasto może wyglądać na zewnątrz jak wypieczone, ale w środku jest jeszcze surowe. Po przekrojeniu ciasta można zobaczyć, że w środku jest wilgotne i kleiste. Zdarza się również, że może mieć ono ciemniejszy kolor niż poprawnie upieczone ciasto.

Dobrze jest zacząć zastanawiać się nad tym, jak uratować niedopieczone ciasto, gdy jest ono podejrzanie ciężkie. Po przekrojeniu ciasta jego struktura przypomina nieco gąbkę – jest to znak, że ciasto nie podniosło się podczas wyrastania w piecu, a wilgoć z wnętrza nie wyparowała przy działaniu wysokiej temperatury pieczenia. Ciasto nie jest także dobrze upieczone, jeśli w środku nadal pozostaje ono surowe i kleiste, a na wierzchu ciasta nie ma chrupiącej skorupki.

Jak uratować niedopieczone ciasto lub jak uniknąć niepożądanego efektu?

Równomierne wypieczenie całego ciasta nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Konieczne jest przestrzeganie wielu wytycznych, zarówno podczas przygotowywania ciasta, jak i jego pieczenia. Niezbędne jest dokładne odmierzanie składników i trzymanie się przepisu, jako że bardzo często nawet kolejność wykonywania poszczególnych czynności ma duże znaczenie. Wiele przepisów wymaga, aby składniki utrzymywane były w odpowiedniej temperaturze, zanim zostaną one dodane do misy miksera. W zdecydowanej większości przypadków chodzi o utrzymanie składników w temperaturze pokojowej, ale nie zawsze tak jest.

W odniesieniu do temperatury niezwykle ważna jest również temperatura pieczenia. Każde ciasto wymaga zastosowania innej temperatury pieczenia, zależnie od składników, a także ilości przygotowanego ciasta. Na czas pieczenia wpływa wybrany program – pieczenie z termoobiegiem zazwyczaj trwa krócej niż standardowe pieczenie góra-dół.

Poprawny proces pieczenia ciasta

Ważnym krokiem podczas pieczenia jest stałe kontrolowanie temperatury. Jeśli piekarnik jest zbyt gorący, ciasto może się przypalić na zewnątrz i pozostać niedopieczone w środku. W trakcie pieczenia dobrze jest dodatkowo sprawdzać stan ciasta. Najlepiej robić to drewnianym patyczkiem, wbijając go delikatnie w ciasto – jeśli po wyjęciu na patyczku widoczna będzie lepka masa, to znak, że ciasto potrzebuje więcej czasu i wymaga dalszego pieczenia. Trzeba jednak na tym etapie regularnie sprawdzać ciasto, ponieważ najprawdopodobniej wystarczy zaledwie kilka minut do uzyskania optymalnego efektu.

Jak uratować niedopieczone ciasto?

Zwykle problem z niedopieczonym ciastem zwiastuje złe dopasowanie temperatury w piekarniku. Dobrym pomysłem jest zmniejszenie temperatury – w ten sposób ciasto wypiecze się równomiernie, a brzegi nie zostaną spalone. Gdy taki sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto pokroić ciasto na mniejsze kawałki, ponieważ w ten sposób może się ono upiec zdecydowanie szybciej.

Jak uratować niedopieczone kruche ciasto?

Ciasto kruche jest dużo cieńsze niż ciasta biszkoptowe czy drożdżowe, dlatego przy dopiekaniu należy uważać na przypalenie brzegów. Gdy ciasto wymaga więcej czasu w piekarniku, od góry należy je przykryć folią aluminiową. Do ciasta nadal będzie przedostawało się ciepło, jednak w ten sposób minimalizuje się ryzyko pojawienia się spalenizny na wierzchu. Należy zawsze pamiętać, aby ciasto kruche wkładać do wcześniej nagrzanego piekarnika, nigdy do zimnego.

Sprawdź nasze produkty