Jak zrobić idealną bezę?

Beza może stanowić znakomity dodatek do różnego rodzaju wypieków i deserów, a także służyć jako ich podstawa. Choć do jej przygotowania potrzeba tylko dwóch składników, wielu osobom się nie udaje lub brakuje odpowiedniego wyglądu i właściwości.

W tym artykule podpowiemy, jak zrobić bezę idealną, o czym należy pamiętać podczas jej przygotowywania, a także jakie dodatkowe rozwiązania warto zastosować, aby prezentowała mistrzowski poziom.

Idealna beza – praktyczne wskazówki

Aby powstała idealna beza, konieczne jest odpowiednie przygotowanie składników. Białka powinny być świeże, aby konsystencja była bardziej stabilna, a także precyzyjnie oddzielone od żółtek – w przeciwnym razie deser się nie uda, jako że ta część jajka zawiera tłuszcz.

Co ważne, białka muszą mieć temperaturę pokojową. Jeśli zaś chodzi o cukier, warto postawić na specjalny produkt o drobnych kryształkach, który jest przeznaczony do przygotowywania wypieków.

Choć w przepisach na to, jak zrobić bezę, podaje się zazwyczaj tylko dwa składniki, zabierając się do ubijania piany, warto przygotować również niewielką ilość octu lub soku z cytryny. Dodatki te dodane na początku sprawią, że konsystencja będzie doskonale stabilna. Pod koniec ubijania warto natomiast dodać nieco mąki ziemniaczanej, dzięki której beza stanie się bardziej chrupka.

Jak zrobić bezę? Niezbędne akcesoria i ich przygotowanie

Jeśli dotąd nie wiedziałeś, jak upiec bezę, nasze wskazówki oraz odpowiednio przygotowane akcesoria z pewnością zapewnią Ci sukces. Wśród niezbędnych akcesoriów należy wymienić miskę, mikser, szpatułkę, papier do pieczenia lub matę silikonową, a także rękaw oraz tylkę cukierniczą. Co ważne, miska musi być idealnie czysta i sucha – bez jakichkolwiek śladów wody czy tłuszczu. W przeciwnym razie beza może się nie udać bądź nie uzyskać pożądanych właściwości.

Ubijanie zaczynamy od wolnych obrotów miksera, powoli je zwiększając. Pamiętajmy również, by kolejną porcję cukru dodawać dopiero wówczas, gdy poprzednia ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu. Sprawdzimy to, badając strukturę niewielkiej ilości piany między dwoma palcami.

Ubijanie możemy zakończyć w momencie, gdy beza będzie sztywna, gęsta i błyszcząca. Powinna zachowywać swój kształt po nałożeniu na blaszkę.

Jak upiec bezę?

Kwestia tego, jak upiec bezę, zależy od rezultatu, który chcemy uzyskać. Jeżeli ma być miękka w środku, pieczenie możemy skrócić, natomiast jeśli zależy nam na maksymalnej chrupkości, wówczas wydłużamy czas suszenia.

Pamiętajmy, że ubitą pianę należy natychmiast wykorzystać i wyłożyć na blaszkę. Studzenie deseru powinno przebiegać w lekko uchylonym piekarniku.

Rodzaje bezy

W cukiernictwie wyróżnia się trzy rodzaje bezy – francuską, szwajcarską oraz włoską. Pierwsza z nich najlepiej sprawdza się w torcie Pavlova, a także w przygotowywaniu bezików. Beza szwajcarska wyróżnia się większą stabilnością i jest sucha w środku. Jej wykonanie polega na zawieszeniu miski ze składnikami nad rondlem z gotującą się wodą. W przypadku bezy włoskiej zamiast cukru wykorzystuje się gorący syrop cukrowy. Jest to typ deseru o największej stabilności spośród wszystkich trzech.

Sprawdź nasze produkty