Doskonale kruche ciasto do tartaletek i tart

Ile Gospodyń, tyle przepisów 😉 Jak znaleźć doskonały przepis na ciasto kruche?

Wcale nie jest to takie łatwe, ponieważ przepis i wykonanie zależy często od tego do czego to ciasto będzie wykorzystane. Każda receptura może różnić się nawet znacząco proporcjami składników i techniką wykonania. Jedno jest pewne! Niezbędna jest nam mąka, masło i cukier.

Poniższy przepis pochodzi ze szkoleń prowadzonych w Warsaw Academy of Pastry Arts, jego autorem jest sam Chef Akademii Igor Zaritkiy. Ciasto stosowane jest do przygotowania monoporcji tart owocowych, takich jak Cytryna na tracie i Wiśnia na tarcie.

Owoce na tartach

Składniki:

225g   Masła 82%

140g   Cukru pudru

  45g   Mąki migdałowej

    2g   Soli

    2g   Ekstraktu waniliowego

  87g   Jaj

325g    Mąki T45

  35g    Kakao (opcjonalnie)

Wykonanie

W pierwszej kolejności należy wymieszać masło z cukrem, mąką migdałową, sólą oraz  ekstraktem waniliowym w misie mikserze.
Kolejno dodać jajka, mąkę i kakao. Mieszać do całkowitego połączenia wszystkich składników. Masę wstawić do lodówki na 2 godziny.

Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkować na grubość 3 mm.

Wykroić ciasto proporcjonalnie do wielkości form i wypełnić je nim, obkładając delikatnie brzegi i dno. Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny.

Przepis na ciasto to jedno, wykonanie to drugie, pozostają jeszcze 3 elementy: zabezpieczenie ciasta, dobór rantów do wypiekania i samo pieczenie.

Aby ciasto upiekło się na zarumieniony złoty kolor, jak również aby zabezpieczać je przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci z wypełnienia później kremem, warto posmarować je specjalnie przygotowanym roztworem z żółtek.

Składniki na polewę z żółtek:

150g  Żółtek

40g   Mleka 3,2%

40g   Cukru pudru

Wszystkie składnki dokładnie mieszamy ze sobą.

Schłodzone ciasto w formach wyjmujemy z lodówki i odpiekamy ok. 10 min w piekarniku rozgrzanym do 180 ᵒC. Następnie wypieczone tartaletki wyjmujemy z form i jeszcze ciepłe, smarujemy polewą z żółtek, po czym wkładamy do rozgrzanego pieca na kolejne 2 minuty.

Maty i ranty do pieczenia ciasta kruchego

Do pieczenia ciasta kruchego idealnie sprawdzają się zarówno maty jak i ranty mikro perforowane. Oznacza to, że powierzchnia wypełniona jest malutkimi dziurkami, dzięki czemu podczas pieczenia jest lepsza cyrkulacja powietrza i bardziej równomiernie rozchodzące się ciepło.

Tak wypieczone tarty i tartaletki możemy wypełniać dalej kremem lub musem czekoladowym oraz owocami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przygotować pyszną Cytrynę lub Wiśnię na tarcie polecamy szkolenia on-line lub stacjonarne prowadzone w Warsaw Academy of Pastry Arts.

Sprawdź nasze produkty