Jak wybierać formy do pralin i czekoladek?

Rozpoczynając swoją przygodę z cukiernictwem trudno jest zgłębić od razu całą istotną wiedzę, która będzie potrzebna na różnych etapach. Na rozwój wpływa zarówno teoria jak i doświadczenie. Wiedzę łatwo jest posiąść czytając książki i różne artykuły w Internecie, jednakże najcenniejsze doświadczenie zdobywa się w praktyce. Najlepiej jest poszerzać swoje kompetencje na różnych płaszczyznach cukiernictwa, czyli nie tylko piekąc babeczki i torty, ale także zajmując się wyrobem różnych słodyczy, na przykład pralin i czekoladek. Praca z czekoladą jest bardzo przydatną umiejętnością, która daje możliwość tworzenia zarówno słodyczy i deserów czekoladowych jak również dekoracji z czekolady. W pierwszym etapie powinniśmy dokonać wyboru czekolady i odpowiednich form do pralin i czekolady.  

Formy do czekoladek i pralin – jak je wybrać

Kiedy już zapadła decyzja o rozpoczęciu swojej przygody z tworzeniem własnych słodkości, należy dobrać odpowiedni sprzęt, w tym przypadku formy do pralin i czekoladek, które znacznie ułatwią pracę. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór tych akcesoriów, co  nie ułatwia wyboru. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Wielką zaletą tego typu akcesoriów cukierniczych jest fakt, że posiadają one bardzo zróżnicowane wzory, pozwalając tym samym na tworzenie czekoladek i pralinek formowanych  w wielu kształtach, na przykład serduszek, kwiatków czy w postaci małych tabliczek czekolady.  Formy odróżniają się między sobą rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane i na tym głównie powinniśmy się skupić.

Jakie tworzywo będzie najlepsze do tworzenia słodkości?

Do wyboru mamy formy profesjonalne z poliwęglanu i tritanu oraz silikonowe, po które sięgają najczęściej osoby początkujące z przeznaczeniem do domowego użytku. Zanim zdecydujmy się na wybór którejś z form należy poznać zasadnicze różnice w ich funkcjonalności i zastosowaniu.

Przyjęło się zasadę, że w pralince im cieńszy korpusik czekoladowy, tym pralina jest doskonalsza. Do wykonania takiego korpusy potrzebne są sztywne formy z gładką powierzchnią.

Formy z poliwęglanu lub tritanu

Posiadają bardzo wiele zalet i jest są wybierane przez profesjonalistów.  Dają możliwość nadania  różnych kształtów pralinom.

Obydwa tworzywa są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. W przeciwieństwie do form silikonowych, są sztywne a ich gładka powierzchnia  wpływa na wyjątkowy połysk czekolady. W takiej formie bardzo łatwo jest rozprowadzić równomiernie czekoladę po wszystkich ściankach. Oczywiście na ostateczny efekt wyglądu pralin ma wpływ umiejętność pracy z czekoladą. Czekolada powinna być prawidłowo zatemperowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o temperowaniu czekolady przeczytaj nasz artykuł na temat 5 Sposobów temperowania czekolady

Decydując się na zakup tych form należy pamiętać o niektórych zasadach:

  1. Formy z poliwęglanu muszą być zawsze suche i oczyszczone – woda jest wrogiem czekolady, a nie poliwęglanu. Po umyciu należy wytrzeć ich powierzchnie wacikiem lub miękką ściereczką, aby pozbyć się śladów kropli wody, które mogą odbić się nieestetycznie na czekoladzie.
  2. Form niczym nie smarujemy – czekolada zawiera wystarczającą ilość tłuszczu kakaowego w sobie.
  3. Dla nadania koloru pralinom, można użyć barwników do czekolady nanosząc je na powierzchnie formy pistoletem lub pędzelkiem.
  4. Jeżeli czekolada nie chce wyjść z formy, najprawdopodobniej została źle zatemperowana lub forma z czekoladą była źle przechowywana.
  5. Nie należy używać ostrych narzędzi, aby nie porysować powierzchni formy

Formy silikonowe

Są bardzo popularne głównie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem słodkości z czekolady. Bardzo łatwo jest z nich korzystać, ze względu na ich elastyczność. Nie mniej nie pozwalają na uzyskanie tak spektakularnych efektów pralin jak z form profesjonalnych. Bardziej służą do wykonywania pełnych odlewów czekoladek bez nadzienia w środku.

Na świecie jest dosłownie kilku producentów doskonałej jakości form do czekolady są nimi m.in. belgijska firma Chocolate Word oraz niemiecki Hans Brunner .

Wybierając dobrej jakości formy do czekolady, masz gwarancję uzyskania możliwie najlepszego efektu, pod warunkiem że tak samo starannie rozwijasz swoje umiejętności pracy z czekoladą. Chcąc podnosić swoje kompetencje w praktyce warto rozważyć udział w profesjonalnych szkoleniach organizowanych przez Warsaw Academy of Pastry Arts.

Sprawdź nasze produkty