Formy silikonowe do ciast, jak ich używać, czyścić i gdzie można je kupić?

Dlaczego warto kupić formy silikonowe do ciast?

Formy silikonowe do pieczenia dostępne są na naszym rynku od kilku lat, niemniej dopiero teraz przeżywają prawdziwy renesans. Związane jest to z ogólnoświatowymi trendami jakie mają miejsce zwłaszcza w cukiernictwie. Tradycyjnie wypiekane ciasta na blaszkach i w metalowych formach zastępowane są w nowoczesnej gastronomii formami silikonowymi dającymi większe możliwości kreacji cukierniczych.

Formy silikonowe charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, zarówno pod względem samego tworzywa, jak i wzornictwa. Ogromną ich zaletą jest również wysoka tolerancja temperatur. Profesjonalne formy mogą być stosowane w zakresie od -60 °C do + 230 °C

Producenci profesjonalnych form ( jak np. Silikomart i Pavoni ) prześcigają się w tworzeniu coraz to i nowych wzorów do jednoporcjowych ciast i tortów, oraz tzw. Monoporcji – ciastek wielkości dla 1ej osoby.

Reasumując trudno jest znaleźć powód, dla którego można by powstrzymać się od zakupu. Zalety form silikonowych można przytaczać w wielu punktach, my skupimy się na tych najważniejszych:

 1. Zastosowanie zarówno do pieczenia jak i mrożenia (bardzo dobre właściwości przewodzenia ciepła i zimna)
 2. Nieprzywierające powłoki, łatwe do czyszczenia
 3. Elastyczność tworzywa, zapewniająca łatwość w wyjmowaniu końcowego wyrobu, co daje możliwość tworzenia bardzo ciekawych kształtów i form deserów. Formę można w większości wywinąć na drugą stronę i w innych kierunkach.
 4. Łatwość i wygoda przechowywania
 5. Możliwość mycia w zmywarce
 6. Neutralność dla zdrowia i jedzenia
 7. Trwałość przez lata


Formy silikonowe łączą cechy designu, jakości i poręczności

Gdzie kupić formy silikonowe?

Formy silikonowe bez trudu można kupić praktycznie we wszystkich marketach na dziale Akcesoriów kuchennych. Jednakże profesjonalne formy, dedykowane do częstego użytkowania, dostaniemy w specjalistycznych  sklepach. Są one na ogół trochę droższe, ale z całą pewnością wykonane według najwyższych standardów jakości.

Wiele z form ma oryginalne kształty, projektowane przez światowej klasy ekspertów, będących jednocześnie praktykami.

Bardzo wygodną formę zakupów oferuje sklep internetowy Cukieteria.pl
Można w nim znaleźć praktycznie wszystkie najnowsze wzory wchodzące do sprzedaży w Europie. Firma oferuje ponad 300 wzorów form silikonowych czołowych włoskich producentów.

Wybierać można spośród:

 • Form jednoporcjowych do ciast i tortów
 • Form do monoporcji
 • Form micro i mini deserów
 • Form do lizaków, lodów i żelków
 • Form tematyczne jak np. kształty owoców do deserów w kształcie owoców
 • Zestawy z rantami perforowanymi do tart i tartaletek
 • Form do dekoracji TOP

Jak używać formy silikonowe do ciast?

Użytkowanie form silikonowych jest bardzo proste. W formach możemy zarówno piec jak i zamrażać produkty. W obydwu przypadkach wnęki wypełniamy przygotowanym ciastem do pieczenia lub musem, albo kremem do zamrożenia. W przypadku pierwszym formę należy lekko natłuścić przed pieczeniem.

Przygotowując ciasto lub monoporcje składające się z kilku warstw wypełniamy je według receptury. Po zamrożeniu produkt możemy przechowywać w formie w zamrażalniku lub wyjąć go z niej i owinąć folią spożywczą do dalszego przechowywania.

Jak czyścić silikonowe foremki?

Formę silikonową należy umyć pod bieżącą wodą z użyciem detergentów do mycia naczyń lub w zmywarce. Przechowywać najlepiej w zamkniętym miejscu, chroniąc przed kurzem.

Sprawdź nasze produkty