PASTY ORZECHOWE czy to to samo co Masło orzechowe?

Mówiąc masło mamy na myśli smarowidło, zatem konsystencję która łatwo da nam się rozprowadzić na kromce chleba lub naleśniku. Jak jest zatem w przypadku masła orzechowego?

Już jakiś czas temu rozgorzała dyskusja nawet w Trybunale Europejskim, czy mamy prawo mówić masło orzechowe, skoro masło kojarzy nam się z produktem mlecznym. Przyzwyczajenie konsumenckie jednakże pozostaje niezmienne od lat, a zmiana nazwy dotychczasowego produktu z masła na pastę wprowadza jedynie zamęt i niepewność konsumencką co do właściwego produktu.

Drodzy Miłośnicy Masła orzechowego, spieszymy sprostować – masło orzechowe i pasta orzechowa to jest to samo ! Mało tego często na etykiecie mamy nazwę MASŁO ORZECHOWE, a w opisie jest pasta z orzechów. I to jest fakt nie zaprzeczalny.

Jak powstaje pasta orzechowa zwana masłem orzechowym?

Aby przygotować pastę orzechową potrzebujemy naturalnie orzechów oraz bardzo dobrego urządzenia, które nam wpierw rozdrobni orzechy, a następnie zmiksuje na gładką masę. Orzechy zawierają w sobie dużo tłuszczu, a zatem nie ma potrzeby podczas miksowania dodawania jakiegokolwiek oleju. Wytworzy on się sam pod wpływem temperatury i szybkości ostrzy blendujących. Podobnie jak w przypadku czekolady, rozdrobnienie, a następnie długotrwałe miksowanie, prowadzą jak w procesie konszowania czekolady do uzyskania idealnie gładkiej struktury.

Nie zapominamy jednak, ze pasta z orzechów, to nie do samo co czekolada! Naturalnym procesem zachodzącym po zblendowaniu orzechów jest wytrącenie tłuszczu. We wstępnej fazie jest on połączony i tworzy idealne smarowidło i pastę do smarowania. Po jakimś czasie, jeśli odstawimy pojemniczek z pastą utworzą nam się 2 warstwy. Od spodu będziemy mieć grubą warstwę zmiksowanych orzechów, a u góry pływający tłuszcz. To jest naturalny proces, tak jak w przypadku prawdziwego miodu, po jakimś czasie powinien zacząć się krystalizować i scalać, tak samo jest w przypadki past zwanych masłem orzechowym. Mając 100% orzechów bez żadnych dodatków otwierając produkt po dłuższym czasie , trzeba będzie go zmieszać. W tym celu najlepiej sprawdzają się blendery ręczne lub miksery.

RODZAJE PAST ORZECHOWYCH

Pasty orzechowe jak sama nazwa wskazuje powstają z orzechów – przeróżnych. Każda z nich ma swój charakterystyczny smak. Jedne są bardziej, drugie mniej intensywne, dlatego też może być różne dozowanie w zależności od końcowego efektu smakowego jaki chcemy uzyskać.

Do najpopularniejszych należą:

Pasty powstają również z ziaren, jak ma to miejsce w przypadku:

Czysta pasta – masło orzechowe będzie zawierać 100% orzechów i nic więcej!

Oczywiście w marketach możemy kupić popularne masła orzechowe, które w swoim składzie mają inne dodatki, dzięki czemu łatwo nabierają się na nóż i smarują. Pytanie, czy właśnie taki produkt chcemy spożywać?

Same pasty można jak najbardziej wzbogacać o inne składniki, chociażby takie jak czekolada lub kawałki orzeszków. Notabene jeden z najpopularniejszych produktów, ukochany przez dzieci, ale również dorosłych, którego początek to NU….. Wiecie już o który chodzi 😉 ma w swoim składzie czekoladę i pastę z orzechów laskowych.

I powiedzmy sobie śmiało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki pyszny czekoladowo-orzechowy krem do smarowania pieczywka, pancaków, racuchów przygotować samemu w domu J

WŁAŚCIWOŚCI Smarowideł zwanych masłem orzechowym

O ile mamy produkt 100% naturalny, z kontrolowanego pochodzenia zbioru orzechów, to możemy  mieć pewność, że pasta orzechowa podobnie jak orzechy będzie mieć uzupełniający i pozytywny wpływ na nasz organizm w urozmaiconej diecie. Produkty orzechowe bardzo często znajdują się w diecie sportowców, diecie redukcyjnej, ketogenicznej i wegetariańskiej.

Orzechom w diecie – mówimy decydowanie TAK! Są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Przodują tu orzechy laskowe i włoskie, które oprócz kwasów zawierają również cenny kwas alfa-linolowy oraz ubichinon, którego bogatym źródłem są również migdały. Obydwa związki przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi (LDL).

W opracowaniach naukowych często można napotkać tezę, iż osoby jadające orzechy w różnej postaci pięć razy w tygodniu są o ponad 20% mniej narażone na choroby serca i nowotwory.

A co z tymi kaloriami orzechów?  – zapytacie

Nie wątpliwie orzechy są kaloryczne, ale nie tuczą tak jak hamburgery, frytki i inny junk food. Za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych mikro i makro składników są niezstąpionym urozmaiceniem zdrowej diety.

Kaloryczność orzechów w 100 g:

 • orzechy włoskie – 645 kcal;
 • orzechy laskowe – 640 kcal;
 • orzechy pistacjowe – 589 kcal;
 • orzechy ziemne – 560 kcal;
 • orzechy nerkowca – 560 kcal;
 • migdały – 630 kcal;

ZASTOSOWANIE PAST ORZECHOWYCH

Tym o to sposobem dotarliśmy do meritum, czyli mamy pastę i co możemy z nią i z niej zrobić? Jak zastosować ją w pieczeniu i gotowaniu?

PASTĘ ORZECHOWĄ MOŻEMY STOSOWA

1.DO KREMÓW:  Kolejno  można  wszystkie  pasty orzechowe dodawać do kremów typu

( patissier , brulee , mascarpone , russel  itp )  na  ok  500  g  kremu  dozujemy  70 –  80  g  pasty  –  pistacja , pekan,  nerkowiec , makadamia , migdał , laskowy , słonecznik itp

2. DO MAS CHRUPKICH:  Bardzo często do deserów i ciast tworzymy tzw. chrupką warstwę. Do jej przygotowania potrzebujemy: 

3. DO POLEW CZEKOLADOWYCH: Jeśli stosujemy  czekoladę  do  oblewania, to pasty  mogą nadać  smak  polewie:  np.

4. DO GANACHE:  Pasty  bardzo  dobrze  nadają  się  do  wysokiej  jakości  ganaszy  

przykładowa receptura:

5. JAKO MASŁO ORZECHOWE  do pieczywa, naleśników, pancaków, koktajli, itp

6. DO PAST TYPU HUMUS: idealnie nada się pasta sezamowa, dyniowa lub słonecznikowa

przykładowa receptura:

 • 1 puszka ok. 400 g ciecierzycy*
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 1 mały ząbek czosnku
 • 5 łyżek pasty sezamowej lub dyniowej
 • 1 łyżeczka mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
 • sól i pieprz
 • 1 łyżka oleju sezamowego lub oliwy extra vergine

7. DO BISZKOPTÓW: dodając pastę orzechową do wypieku, uzyskamy biszkopt o orzechowym smaku typu Dakłas, który będzie bardziej zbity niż tradycyjny. Tego rodzaju biszkopty doskonale nadają się jako blaty do monoporcji i tortów.

receptura:

BISZKOPT  ORZECHOWO  ŚLIWKOWY  lub  MORELOWY lub BANANOWY

Proporcje na blaszkę 60×40

Ubić  masę  jajową na  ciepło , dodać stopniowo pastę ,  połączyć z suchymi składnikami ( mąką , sodą, solą , cynamonem ) , następnie dodać puree  z owoców , zamieszać i wylać na blaszkę .  Piec w temperaturze  165  C przez 15 – 20 min.

Sprawdź nasze produkty