KRATKI DO STUDZENIA  Liczba produktów: 9.

KRATKI DO STUDZENIA

Kratki do studzenia pomagają odpocząć ciastu po wypieku. Warto posiadać je w akcesoriach kuchennych, zwłaszcza jeśli dużo pieczesz. Upieczony biszkopt po wyjęciu z piekarnika najlepiej wyjąć z blachy i ułożyć na kratce. Dzięki temu ciasto nie tylko szybciej ostygnie, ale również odparuje, dzięki czemu będzie smaczniejsze i nie zrobi się tzw. gni...

Kratki do studzenia pomagają odpocząć ciastu po wypieku. Warto posiadać je w akcesoriach kuchennych, zwłaszcza jeśli dużo pieczesz. Upieczony biszkopt po wyjęciu z piekarnika najlepiej wyjąć z blachy i ułożyć na kratce. Dzięki temu ciasto nie tylko szybciej ostygnie, ale również odparuje, dzięki czemu będzie smaczniejsze i nie zrobi się tzw. gniot.

Wybierając kratkę do studzenia powinniśmy kierować się przede wszystkim materiałem z jakiego jest wykonana. Najlepsze są ze stali nierdzewnej, posłużą nam długie lata. Kratki mogą mieć mieć różne kształty: okrągłe, prostokątne, kwadratowe. Wybór kształtu zależy od nas i naszych preferencji, jakie ciasta najczęściej pieczemy.

Jeśli pieczesz okrągłe biszkopty to warto wybrać kratkę okrągłą lub kwadratową. Jeśli jesteś amatorem (rką) pieczenia muffinek i ciasteczek to pomyśl o większej kratce prostokątnej, na której pomieści się więcej wypieków. Dostępne są również kratki kilkupoziomowe, dla miłośników większej ilości słodkości.

Zapraszamy do naszego sklepu, chętnie doradzimy jaki produkt najlepiej wybrać.

Więcej

Produkty 1 - 9 z 9

Przejdź do góry