DO PRODUKCJI PRALIN  Liczba produktów: 8.

DO PRODUKCJI PRALIN

Wszystko czego potrzebujesz do profesjonalnej i domowej produkcji pralin. Z czekolady można tworzyć różnego rodzaju nadziewane czekoladki, figurki czy trufle. Znajdziesz tutaj czekoladowe korpusy i foremki, które pozwalają na szybkie przygotowanie wyjątkowych słodyczy. Różnego rodzaju formy do pralin i czekolady wykonane z kompozytów czy silikon...

Wszystko czego potrzebujesz do profesjonalnej i domowej produkcji pralin. Z czekolady można tworzyć różnego rodzaju nadziewane czekoladki, figurki czy trufle. Znajdziesz tutaj czekoladowe korpusy i foremki, które pozwalają na szybkie przygotowanie wyjątkowych słodyczy. Różnego rodzaju formy do pralin i czekolady wykonane z kompozytów czy silikonu. Pudełka i papilotki, które pozwolą na eleganckie zapakowanie czekoladek. Tworzenie czekoladek to dla jednych pasja a dla innych wspaniała zabawa, także do dzieła!

Więcej

Podkategorie

FORMY DO PRALIN

Na jakość praliny składa się wiele elementów, jednym z nich jest rodzaj i jakość formy do pralin. W większości formy do wylewania korpusów czekoladowych są polikarbonatowe. Forma powinna być idealnie gładka i doskonale wyprofilowana. Połysk na pralinie zależy nie tylko od jakości czekolady i jej zatemperowania, ale właśnie również od gładkości materiału na formie. W formie do pralin przeciętnie znajduje się od 18 do 28 wnęk na praliny. Ich ilość zależy od wielkości i wagi pralinki. W naszej ofercie znajdują się formy czołowych producentów form do czekolady na świecie, między innymi Belgijskiej firmy Chocolateword, która tworzy formy we współpracy z mistrzami sygnując swoim nazwiskiem wzory, oraz niemieckiej firmy Hans Brunner.

FORMY DO TABLICZEK...

Profesjonalne formy do wylewania czekolady powinny być wykonane z trwałego materiału takiego jak np. poliwęglan. Dobrej jakości forma zapewnia doskonały kształt, połysk i  łatwość pracy z czekoladą. Formy do tabliczek czekolady zawierają przeciętnie w zależności od wielkości i wagi tabliczki od 2 do 6 wgłębień na czekoladę. Formy do tabliczek czekolady dzielimy również na mniejsze i większe, klasyczne i ze wzorami. Silikonowe formy do czekolady nadają się bardziej do użytku domowego, aczkolwiek często można spotkać wiele ciekawych zestawów do tworzenia oryginalnych form i dekoracji z czekolady.

FORMY DO LIZAKÓW...

Formy przeznaczone do tworzenia lizaków z czekolady. Wykonane są z odpornego kompozytu - poliwęglanu lub tritanu. Formy posiadają specjalne wgłębienie, które pozwala na umieszczenie patyczka do lizaków. Dostępne są w różnych wzorach i kształtach.

FORMY DO FIGUREK...

Formy polikarbonatowe i formowane termicznie formy do realizacji figurek czekoladowych oraz eleganckich i delikatnych czekoladowych dekoracji o różnej tematyce. Wśród oryginalnych wzorów, oprócz form do świątecznych motywów, takich jak czekoladowy mikołaj lub choina, czy wielkanocny króliczek czekoladowy, możemy znaleźć profesjonalną formę do wylewania pantofelka czekoladowego albo torebki damskiej z czekolady.

FORMY BOŻONARODZENIOWE

Profesjonalne formy polikarbonatowe do wylewania czekoladą świątecznych wzorów na Święta Bożego Narodzenia. Oferujemy wzory największych producentów form do czekolady. Do wyboru: formy do pralin świątecznych, formy do tabliczek czekolady na święta Bożego Narodzenia, formy do dekoracji świątecznych, formy do figrurek 3d i płaskich takich jak: mikołaj, choinka, gwiazda z czekolady.

FORMY WIELKANOCNE

Formy do tworzenia czekoladek i figurek czekoladowych na święta Wielkiej Nocy. Przeznaczone dla profesjonalistów, jak i do użytku domowego. Pozwalają na przygotowanie okazjonalnych czekoladek, które można dowolnie udekorować i zapakować. Świąteczne czekoladki to idealny pomysł na drobny upominek.

KORPUSY DO PRALIN

Korpusy czekoladowe są alternatywą dla wylewanych form do pralin. Cieniutka skorupka korpusu w kształcie kuli z otworem, daje możliwość pracy bezpośrednio z nadzieniem. Wystarczy przygotować dowolny ganach i wypełnić korpus czekolady. Otwór zamykamy czekoladą, a następnie całość obtaczamy w czekoladzie. W zależności od wybranej koncepcji i smaku, czekoladową kulkę można obtoczyć jeszcze w wybranej posypce lub udekorować ją punktowo.

FOREMKI CZEKOLADOWE

Foremki wykonane z czekolady do nadziewania i dekorowania. Pozwalają w prosty sposób przygotować wyjątkowe czekoladki oraz desery. Dostępne są różne kształty foremek z czekolady, a pomysłów na ich zastosowanie jest naprawdę wiele.

NADZIENIA DO PRALIN

Gotowe kremy i ganache do nadziewania czekoladek, pralin i trufli. Dostępne są w różnych smakach i o zróżnicowanej konsystencji. Niektóre nadzienia posiadają chrupiące elementy, takie jak kawałki orzechów czy wafelków. Nadzienia znacznie usprawniają pracę oraz zapewniają powtarzalność produktów.

FOLIE TRANSFEROWE

Folie transferowe pozwalają w łatwy i szybki sposób wykonać fantazyjne dekoracje na tortach, deserach czy wyrobach czekoladowych. Folia transferowa nazywana inaczej folią karotenową, pokryta się masłem kakaowym, wybarwionym na różne kolory i wzory. Nakładając folię na nie zastygniętą czekoladę łączy się z nią pozostawiając na jej powierzchni wzór.

FOLIE GITAROWE

Folia gitarowa jest bardzo pomocna przy tworzeniu dekoracji czekoladowych. Jest to transparentna, elastyczna folia o gładkiej powierzchni, która służy do wylewania czekolady. Dekoracje i kawałki czekolady po zastygnięciu można w łatwy sposób oddzielić od folii i przystąpić do dekorowania własnymi autorskimi wyrobami.

PAPILOTKI DO PRALIN

Papilotki do pralin i trufli czekoladowych są elementem dekoracyjnym i użytkowym. Nazywane są również foremkami, papierkami lub kapsułkami do czekoladek. Dlaczego warto kupić papiloty do pralin? Papilotki do pralin mają zastosowanie praktyczne. Używa się ich podczas wykładania czekoladek do degustacji i poczęstunku, jak również podczas transportu w kartonikach. Dzięki nim bez problemu wyjmiecie pralinkę z pudełeczka, nie brudząc sobie rąk, podkreślą efektownie i stylowo wygląd czekoladowych pralin i trufli. Papierowe papiloty dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je wielkością czekoladowego wyrobu. Papilotki mają również zastosowanie w deserach i mini porcjach bankietowych ciast i ciasteczek.

 

PUDEŁKA NA PRALINY

Eleganckie pudełka przeznaczone do pralin, czekoladek, trufli lub drobnych ciasteczek. Będą idealnym rozwiązaniem podczas tworzenia prezentów złożonych z ozdobnych czekoladek i ciasteczek. Złożone są z kilku elementów, które po złożeniu tworzą spójną całość. 

Produkty 1 - 8 z 8
Sempre Group Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Przejdź do góry