• Szkolenie Monin 8 maja

  • IMBIROWA BAZA DO LEMONIADY

23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych
  • 23-karatowe złoto jadalne w sprayu do dekoracji wyrobów cukierniczych

150 ml (200 mg) ZŁOTO JADALNE W SPRAYU GOLD CHEF GIUSTO MANETTI wykonane z 23-karatowego złota

GIUSTO03

Złoto jadalne w postaci wygodnego w użyciu sprayu - wykonany z 23-karatowego złota. Idealne do dekorowania i do pokrywania powierzchni potraw, deserów i wypieków (dekorowanie na minimum 1 godzinę przed podaniem).

332,00 zł
Brutto
Ilość
PRODUKT DOSTĘPNY W MAGAZYNIE

Opis

Złoto jadalne Gold Chef to wysokiej jakości produkt (wytwarzany we Włoszech), wykonany z 23-karatowego złota (pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł). Złoto jadalne to produkt obojętny biologicznie, nie posiada smaku, a jego struktura nie jest wyczuwalna dla podniebienia. Produkowane jest w fabryce Giusto Manetti Battiloro zlokalizowanej we Florencji (Włochy).

Listki złota idealnie sprawdzają się do dekorowania większych powierzchni o jednakowej wysokości (ciasta, risotto). Przeznaczone do nakładania w całości lub do krojenia na kawałki. Doskonale pasują do delikatnych wypieków i uzupełniają kreacje wielkich szefów kuchni (dania główne, przystawki, dodatki, ciasta, napoje i desery).

Produkty Gold Chef to bezpieczny dodatek spożywczy zgodny ze wszystkimi przepisami prawa i przepisami sanitarnymi. Wytwarzane z kontrolowanych, certyfikowanych i odpowiedzialnych surowców - cały proces podlega 10 odrębnym etapom kontroli i przebiega w pełnej zgodności z Rozporządzeniami Unii Europejskiej 1333/2008 i 231/2012. Złoto produkowane jest bez zastosowania miedzi - co gwarantuje doskonałą jakość produktu.

Jadalne wyroby ze złota służą do kreatywnego ozdabiania żywności. Tradycyjnie wykorzystywano je do ciast, czekoladek, deserów, galaretek i lodów. Stosowane są również przez szefów kuchni do rozświetlania przystawek, przekąsek, dań rybnych i mięsnych, a także sushi. Coraz większą popularnością cieszy się również przygotowywanie wyjątkowych koktajli z dodatkiem złota, a także stosowanie go do dekoracji kieliszków szampana i szlachetnych alkoholi.

Podczas dekorowania wyrobów złotem jadalnym ważna jest uważność, kreatywność i chęć eksperymentowania - wynik jest niezawodnie zaskakujący. Wystarczy odrobina proszku, szczypta okruchów lub jeden listek, aby wzbogacić każde danie (złota można używać do wszystkich rodzajów wyrobów - od przystawek po desery i piękne kieliszki szampana).

Dozowanie złota zależy od rodzaju potrawy, rodzaju zastosowania i liczby osób, dla których przygotowywane są produkty - orientacyjnie - 70 mg złota wystarczy do udekorowania 5-7 porcji, 125 mg na 8-10 porcji, 1 g na 70-90 porcji. Wybór rodzaju jadalnego słota lub srebra do łączenia z potrawą zależy od przepisu, inspiracji szefa kuchni i przygotowywanej receptury. Okruchy nadają się szczególnie do ozdabiania likierów i alkoholi, złoty spray przeznaczony jest do dekorowania dań i deserów tuż przed podaniem. Jadalne płatki złota nadają się do pokrywania jednorodnych powierzchni. 

SPRAY ORO ALIMENTARE 23KT - ZŁOTO JADALNE W POSTACIWYGODNEGO SPRAYU - 200 MILIGRAMÓW - 150 MILILITRÓW

Opakowanie: metalowa puszka z wygodnym dozownikiem - złoty spray pozwala na udekorowanie od 20 do 30 porcji; uwaga: skrajnie łatwopalny aerozol; opakowanie pod ciśnieniem.

Składniki: gaz nośny: butan (E943a), propan (E944), izobutan (E943b), barwnik: złoto jadalne (E175) - wykonane z odpowiedzialnie pozyskiwanego 23-karatowego złota; nie zawiera alergenów (brak dodatku substancji pomocniczych i/lub materiałów pochodzenia zwierzęcego); certyfikowany do gotowania koszernego; wyprodukowano zgodnie ze standardami żywności GMP (Good Manufacturing Practice).

Warunki przechowywania: produkt należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu; chronić przed bezpośrednim działaniem światła, ciepła i wilgoci.

Sposób użycia: przed użyciem dokładnie wstrząsnąć; rozpylać na dekorowaną powierzchnię z odległości około 25-30 centymetrów; maksymalne dozowanie produktu: nie należy przekraczać czasu 60 sekund rozpylania złota na 1 kg produktu; produkt należy dekorować na minimum 1 godzinę przed podaniem; spray pozwala na udekorowanie od 20 do 30 porcji.

GOLD CHEF (22).png

Szczegóły produktu
GIUSTO03
2 Przedmioty

Opis

NAZWA HANDLOWA
SPRAY ORO ALIMENTARE 23KT
MASA NETTO
200 mg
OPAKOWANIE
SPRAY - METALOWA PUSZKA Z DOZOWNIKIEM
POJEMNOŚĆ
150 ml
RODZAJ
ZŁOTO JADALNE W SPRAYU
KSZTAŁT
DROBINKI | PUDER
AROMAT
NEUTRALNY
SMAK
NEUTRALNY
BARWA
METALICZNA | BŁYSZCZĄCA
KOLOR
ZŁOTY
FORMA
SPRAY
MATERIAŁ
23 KARATOWE ZŁOTO | GAZ NOŚNY
PRZEZNACZENIE
SPOŻYWCZY DODATEK DEKORACYJNY
ZASTOSOWANIE
DO DEKORACJI WYROBÓW NA 1 GODZINE PRZED PODANIEM
APLIKACJE
WYROBY CUKIERNICZE
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Z DALA OD ŹRÓDEŁ CIEOŁA
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
W SUCHYM I CHŁODNYM MIEJSCU
TERMIN PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA
24 MIESIĄCE OD DATY PRODUKCJI
SERIA PRODUKTOWA
GOLD CHEF
TEMATYKA
ELEGANCKIE UROCZYSTOŚCI
WYPRODUKOWANO
WE WŁOSZECH
Sempre Group Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com
Sempre Group Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com
Zobacz także
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
11 innych produktów w tej samej kategorii: