• Szkolenie Monin 8 maja

  • IMBIROWA BAZA DO LEMONIADY

niskokaloryczna substancja słodząca o uniwersalnym zastosowaniu w przemyśle i cukiernictwie
  • niskokaloryczna substancja słodząca o uniwersalnym zastosowaniu w przemyśle i cukiernictwie
  • idealnie sprawdzi się do tworzenia różnego rodzaju dekoracji

900 g ISOMALT REFINAT 39463 SOSA INGREDIENTS substancja słodząca - izomalt w postaci proszku

SOSA361

Czysty izomalt w postaci proszku o uniwersalnym zastosowaniu w cukiernictwie. Idealnie sprawdzi się do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. 

105,00 zł
Brutto
Ilość
PRODUKT DOSTĘPNY W MAGAZYNIE

Opis

Informacje techniczne dotyczące izomaltu - jest to niskokaloryczna substancja słodząca charakteryzująca się niską higroskopijnością (ma małą zdolność do wiązania cząsteczek wody) i łatwością krystalizacji. Wykorzystywany jest również jako substancja przeciwzbrylająca oraz wypełniająca, jego oznaczenie jako dodatku do żywności to (E953). Pozyskiwany jest syntetycznie z sacharozy, jednak w porównaniu do sacharozy wykazuje znacznie niższą wartość energetyczną, a zarazem mniejszą słodyczą (40-60% słodkości sacharozy). Izomalt charakteryzuje się czystą słodyczą, po spożyciu nie wyczuwa się żadnych obcych posmaków (co jest częstym odczuciem w przypadku innych substancji intensywnie słodzących). Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, nie ulega procesowi karmelizacji (brązowieniu), charakteryzuje się również niską lepkością (nie powoduje zlepiania, na przykład cukierków).

Izomalt ulega krystalizacji dużo wolniej od sacharozy, ponadto wykazuje działanie przeciwzbrylające oraz glazurujące oraz po rozpuszczeniu ma idealnie przezroczystą barwę - dlatego jest tak popularnie wykorzystywanym dodatkiem w cukiernictwie. Znajduje szczególne zastosowanie w tworzeniu dekoracji - dekoracje przygotowane z wykorzystaniem izomaltu wykazują większą trwałość oraz mniejsza lepkość w porównaniu do dekoracji na bazie cukru. Izomalt występuje w postaci proszku, który można używać zamiennie z sacharozą w stosunku 1:1 bez zmiany właściwości fizykochemicznych produktu końcowego. Wykazuje stabilność w wysokich temperaturach (do 150°C).

Według rozporządzenia izomalt może być stosowany na zasadzie quantum satis - w ilości niezbędnej do uzyskania zamierzonego efektu technologicznego. Jego nadmierne spożycie może jednak wywoływać efekt przeczyszczający. Bezpieczna do spożycia dzienna ilość izomaltu dla osób dorosłych to 50 gramów, zaś dla dzieci to 25 gramów. 

Składniki: substancja słodząca: izomalt (E953); nadmierne spożycie może mieć działanie przeczyszczające; dzienna ilość możliwa do spożycia (bezpieczna dawka) przez dorosłych to 50 gramów, przez dzieci 25 gramów.

Warunki przechowywania: produkt należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu; chronić przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, obcych zapachów i wilgoci.

Środki ostrożności: należy zachować szczególną ostrożność podczas podgrzewania izomaltu; stosować odpowiednią odzież ochronną.

ANALIZA CUKRU
SOLIDS PAC POD
95% 99% 50%

FILMY INSTRUKTAŻOWE:

Szczegóły produktu
SOSA361
9 Przedmioty

Opis

NUMER KATALOGOWY
00100540
NAZWA HANDLOWA
ISOMALT REFINAT
MASA NETTO
900 G
OPAKOWANIE
TUBA Z TWORZYWA Z ZAMKNIĘCIEM
RODZAJ
IZOMALT | SUBSTANCJA SŁODZĄCA
KSZTAŁT
PROSZEK
SMAK
SŁODKI
BARWA
BIAŁA
PRZEZNACZENIE
DODATEK DO ŻYWNOŚCI
ZASTOSOWANIE
DO DEKORACJI | DODATEK SPOŻYWCZY
DOZOWANIE
QUANTUM SATIS | WEDŁUG UZNANIA
KOD PRODUKTU
39463
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
W SUCHYM I CHŁODNYM MIEJSCU
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
W SZCZELNIE ZAMKNIĘTYM OPAKOWANIU
SERIA PRODUKTOWA
CUKRY TECHNICZNE
Sempre Group Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com
Sempre Group Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
20 innych produktów w tej samej kategorii: